Mononukleóza
Aukro.cz
Posilovač vlasů dodá "Hair company Ltd."
"Kouzelníci s.r.o." - Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů.
Rovnáky na ohýbáky u firmy "Podvodník & syn"

Zde může být i Vaše reklama!
mononukleoza@ajgl.cz

Souvislosti, které Vás s mononukleózou nejvíce zajímají. Procenta v závorkách znamenají, jaká část všech dopisů obsahuje dotaz.

Dotazy jsou rozděleny do následujících kategorií:
Průběh nemoci a její následky
Nemocný mezi lidmi
Jak dlouho... ?
Něco jiného
Líbání a sex
Neřesti
Dieta a recepty
Sport
Aktivity
Ženské záležitosti
Vzkazy, díky, kritiky

Průběh nemoci a její následky

(456 = 15.8%)
(82 = 2.8%)
přechozená mononukleóza - Při běžné kontrole mi lékař zjistil protilátky proti mononukleóze, ačkoliv jsem ji nikdy neprodělal. Jak je to možné? Nehrozí mi teď nějaké nebezpečí?
To se stává. Mononukleóza někdy probíhá tak mírně, že to pacient na sobě ani nepozná. (Zvlášť u malých dětí, ale může se tak stát i u dospělého.) Pokud jste se cítili dobře a cítíte se dobře, budete se nejspíš cítit dobře i dál. Můžete zůstat klidní, nic vážného by vám hrozit nemělo.
(67 = 2.3%)
netypické příznaky
žízeň, šum v uchu ani svědění na stehnech nepatří mezi typické příznaky mononukleózy. Hledejte za tím jinou nemoc.
(57 = 2%)
porušení léčby, následky mono
Porušení léčby může vést k následkům. Neradno je léčení podceňovat. Následky mohou být rozličné. Od zvýšené teploty až po potíže s imunitou.
(37 = 1.3%)
nemocnice - hospitalizace v nemocnici
V těžších případech hospitalizace nutná je, nebývá ale dramaticky dlouhá (pokud se nemýlím kolem 1 týdne). Naopak při lehčím průbhu choroby - bez doprovodných onemocnění (jako jsou např. záněty cest dýchacích) - si vystačíte s ambulantním ošetřením, pobytem doma a následnými kontrolami.
(33 = 1.1%)
mononukleóza s následky - dá se nějak zlepąit stav, dá se s tím vůbec něco dělat?
dá, ale chce to schoppného lékaře... nebo doufat, naděje umírá poslední
(29 = 1%)
Léky - Popis toho, co kdo sám uľívá.
Hmm dobrý, o něčem jsem slyąel, o něčem ne...
(27 = 0.9%)
můľe se mononukleóza vrátit?
můľe - reaktivovaná mononukleóza
(25 = 0.9%)
Umírá se na mononukleózu?
Žádný stráchy, na mononukleózu se neumírá. Jen ve zcela výjimečných případech na komplikace či přidružená onemocnění. A bývá to pouze případ velmi nemocných lidí.
(18 = 0.6%)
léky proti mononukleóze
Neexistují. Mononukleóza má virový původ. Proto na ni znezabírají žádné běžné léky ani antibiotika. Pokud se podávají, pak pro zmírnění vedlejších příznaků.
(18 = 0.6%)
zaléčení - Dá se mono zaléčit, dokud nepropukla úplně?
Nedá.
(15 = 0.5%)
Trvale zvýšená teplota po mononukleóze?
Není to běžné, ale stává se to. Někteří lidé po mononukleóze mají trvale zvýšenou teplotu (mezi 37,0°C a 37,5°C) po dobu i několika let. Jestli je to tvůj případ, nemusíš se cítit jako podvodník, co je zdravý, ale má teplotu. Stává se to.
(11 = 0.4%)
Jak probíhala mononukleóza u tebe?
Moje mononukleóza byla jedna z těch lehčích - nebylo mi ąpatně, neměl jsem teplotu, měl jsem jenom pořádně zvětąené uzliny. Po měsíci se mi spravily krevní testy, dietu jsem drľel o něco déle, asi tak dohromady 4 měsíce.
(9 = 0.3%)
komplikace - Jak moc je závaľné, kdyľ mám k mono angínu nebo nachlazení.
Onemocnění k mononukleóze by mohlo způsobit komplikace, zvláą» kdyby to bylo něco váľnějąího. Ale nachlazení by nemělo mít přílią velký vliv.
(6 = 0.2%)
"alternativní" metody léčení mononukleózy
Moľná, ľe to pomáhá. Nicméně já nevěřím tomu, ľe by mononukleóza ąla vyléčit pomocí hladovění, klistýrů nebo piavic.
(6 = 0.2%)
Dá se léčení uspíąit?
nedá
(6 = 0.2%)
hubnutí při mononukleóze
ano, drľíte dietu, zhubnutí aľ o 5 kg je běľné
(6 = 0.2%)
očkování
Neexistuje. Teoreticky je sice možné sestrojit vakcínu, pomocí genového inženýrství. To ovšem ještě není na potřebné úrovni.
(2 = 0.1%)
Jak často se chodí na testy?
Kdyľ to půjde dobře, tak třeba jenom 3 krát. Nebojte, zvyknete si, braní krve není nic straąného:-)
(2 = 0.1%)
únava
Únava je při mononukleóze běžná. Její velikost může s časem kolísat. Často se objevuje i po drobném porušení léčby, například po sportu (porušení klidu), po pití alkoholu nebo po snědení něčeho nevhodného.

Nemocný mezi lidmi

(442 = 15.3%)
(139 = 4.8%)
Mám přítele (přítelkyni, kamaráda, sourozence) s mononukleózou. Jaká je šance, že mám mononukleózu taky? Jaká je šance, že ji také chytím?
Šanci máš. Otázka je jakou a otázka je, jestli u tebe nemoc opravdu propukne, to ale nedokážu odhadnout. Jestli v tom chceš mít jasno, navštiv svého lékaře.
(110 = 3.8%)
nakaľlivost
je malá. V případě kontaktu zahrnujícího líbání pováľlivě stoupá.
(92 = 3.2%)
Starost o jiné - Mám přítele a nechci ho nakazit....Byl jsem v kontaktu s jinými lidmi, když jsem mononukleózu měl a nevěděl o tom. Mám výčitky, že jsem je nakazil.
Hoď to za hlavu, nejspíš se nenakazili a jestli ano, tak s tím stejně nejde nic udělat. Jestli chceš mít jistotu, že se nenakazí, tak se s ní(m) nelíbej.
(51 = 1.8%)
způsoby přenosu mono
Mononukleóza se přenáší výhradně slinami. Byly zkoumány i jiné způsoby přenosu, jako například vzduchem kapénkovou infekcí, ale jedině sliny byly prokázané. Jiná věc je, že přenos slinami neznamená jen líbání, ale i orální sex, pití ze stejné sklenice s nemocným, okusování stejného jídla s nemocným či kouření jedné cigarety a podobné situace, kdy se sliny mohou přiblížit.
(24 = 0.8%)
přenaąečství
Kaľdý, kdo prodělal mononukleózu, ji můľe ąířit dál. To není úplně nejlepąí zpráva. Ta povzbudivá zpráva je, ľe lidí, kteří mono prodělali, je takové mnoľství, ľe je zbytečné se trápit tím, ľe mohu být přenaąečem mononukleózy.
(14 = 0.5%)
Od koho jsem to mohl dostat?
Netrapte se tím, nezjistíte to. Možností nákazou mononukleózy je tolik, že je málokdy její původce evidentní.
(12 = 0.4%)
Musím jít na vyąetření i já, kdyľ má známy, příbuzný mononukleózu?
Ne, bylo by to zbytečné. Nejspíą mononukleózu mít vůbec nebudeą.

Jak dlouho... ?

(403 = 14%)
(147 = 5.1%)
Jak dlouho? ---- aneb doba rekonvalescence; Za jak dlouho budu zdráv? Jak dlouho je člověk nakažlivý (nebezpečný svému okolí)? Jak dlouho musí trvat dieta?
1. měsíc je člověk ještě hodně nemocný = velmi nakažlivý a proto musí držet přísnou dietu. Pak se to zlepšuje, po půl roce už by neměl být svému okolí nebezpečnější než kdokoliv jiný a dietu už držet nemusí. -> doba rekonvalescence až 6 měsíců
(135 = 4.7%)
Sport - může se sportovat X měsíců po mono?
Sportovat by se nemělo, měl by se dodržovat klid. A to nejméně 3 měsíce. Lékaři Vám většinou zakáží sport na 6 měsíců.
(81 = 2.8%)
inkubační doba
Inkubační doba mononukleózy je 3 až 60 dní, obvykle kolem 14 dní.
(30 = 1%)
Jak dlouho trvá udělat testy na mononukleózu a kolik to stojí?
Záleľí na laboratoři, ale jde to stihnout do druhého dne. Beľně se za ně neplatí, pokud za ně po Vás lékař něco chtěl, tak buď nemáte v pořádku zdravotní pojiątění, nenecháváte si je dělat v nemocnici, necháváte si je dělat současně s jiným testem, který je zpoplatněn nebo Vás doktor prostě natáhnul.
(6 = 0.2%)
Za jak dlouho si u sebe poznal, ze už jsi v pořádku?
Měl jsem hodně mírnou mononukleózu, takže ten přechod byl pozvolný, řídil jsem se podle toho, co mi řekli doktoři - jaterní testy už máš v pořádku, tak teď uľ je to dobrý. A než mi to řekli, tak to trvalo asi měsíc, ale obvykle to trvá déle.
(4 = 0.1%)
Za jak dlouho sis dal svoje první pivko?
po 4 měsících.

Něco jiného

(362 = 12.5%)
(209 = 7.2%)
Je to mononukleóza? - mám (já, nekdo jiný) tyto příznaky: ...
Může být, nemusí. Určitě dotyčného pošlete k lékaři!!! Já to při nejlepší vůli přes internet nemohu zodpovědně posoudit.
(36 = 1.2%)
psychicky stav
Mononukleoza není legrace a na náladě nepřidá. Jakékoliv povzbuzení je vítaným lékem. ... Nemračte se, mono přejde a bude líp:-)
(26 = 0.9%)
únavový syndrom
    Na téma "únavový symdrom" (= CFS, chronic fatigue syndrome) se mi jednou ozvala jedna osůbka a moc se jí nelíbilo, co jsem tu psal. Já jsem jí slíbil, ľe to přepíąu (zkrátit se mi to nepodařilo), takľe tady je nová verze:
  • Mononukleóza můľe být jedním z důvodů, který odstartuje rozvoj únavového syndromu. Sama o sobě ale není příčinou - pouze pokud má člověk předpoklady k CFS, pak tato nemoc u něj můľe naplno propuknout právě po mononukleóze.
  • Únava (hlavním příznak CFS), je při mononukleóze a nějaký čas po ní (individuálně) naprosto běľná, nejde v tomto případě o CFS.
  • Hlavní důvod, proč při spojení únavy s mononukleózou hledat něco jiného neľ CFS: CFS je "diagnóza neschopných doktorů" - vysvětlím - Pokud není lékař dost fundovaný a ochotný opravdu vyléčit pacienta (a takových je poľehnaně, bohuľel), pak pokud si neví rady, stává se pro něj CFS univerzální mylnou diagnózou...
(14 = 0.5%)
Omyly
Tohle jsou stránky o mononukleóze, ne o streptokocích, spále ani o ľloutence.
(14 = 0.5%)
Zvířata a mono - Může můj domácí mazlíček ode mě chytit mononukleózu? Je možné, aby zvířata mononukleózu přenášela?
Veterináři tvrdí, že mononukleóza je čistě lidská nemoc a tudíž ji zvířata nemohou ani přenášet ani dostat.
(13 = 0.5%)
Co na opuchlý bolavý krk? Co proti bolestem v krku?
Zkuste kloktat slanou vodu - 1/2 lľičky soli do 200ml.
(12 = 0.4%)
dárcovství krve
Někdo dávat může, někdo ne. Existují oba případy. Záleží to spíš na konkrétním zařízení, které odběry provádí. Při vstupní kontrole se dělají testy na mono.
(11 = 0.4%)
Jak probíhala mononukleóza u tebe?
Moje mononukleóza byla jedna z těch lehčích - nebylo mi ąpatně, neměl jsem teplotu, měl jsem jenom pořádně zvětąené uzliny. Po měsíci se mi spravily krevní testy, dietu jsem drľel o něco déle, asi tak dohromady 4 měsíce.
(7 = 0.2%)
žádost o kontakt na lékaře - odborníka.
Bohuľel, databázi lékařů nevedu. Můľete zkusit někoho z trojice Vonka, ©vejda, Richter - autoři monografie o mononukleóze. Ale víc neľ jména neznám, vlastně ani nevím, jestli jsou vąichni jeątě naľivu.
(6 = 0.2%)
Můžu ti tykat?
Jo klidně - je nám od 16 do 25 let, tak se podle toho zařiď/zařiďte:-).
(6 = 0.2%)
Za jak dlouho si u sebe poznal, ze už jsi v pořádku?
Měl jsem hodně mírnou mononukleózu, takže ten přechod byl pozvolný, řídil jsem se podle toho, co mi řekli doktoři - jaterní testy už máš v pořádku, tak teď uľ je to dobrý. A než mi to řekli, tak to trvalo asi měsíc, ale obvykle to trvá déle.
(4 = 0.1%)
Za jak dlouho sis dal svoje první pivko?
po 4 měsících.
(2 = 0.1%)
Jsi doktor?
Ne, opravdu ne. Jen jeden z postižených.
(1 = 0%)
Jak jsi poznal, ľe uľ jsi fit?
řekli mi to doktoři
(1 = 0%)
proč děláš tyhle stránky
Zezačátku to bylo jen shromáždění informací, pak jsem to chtěl udělat pořádně a teď už je to zvyk.

Líbání a sex

(305 = 10.6%)
(305 = 10.6%)
Líbání a sex
Líbání určitě měsíc ne, nejlépe půl roku. Sex možno, doporučuje se vyhnout se orálním praktikám. Mono se přenáší hlavně slinami. ... pokud partner mononukleózu také prodělal, je možné se i líbat. Mononukleózu by podruhé neměl chytit. Pohled na sex při mononukleóze je dvojstranný. Na jednu stranu se mono pohlavním stykem nepřenáší, takže při sexu nehrozí, že by se mohl partner nakazit. Na druhou stranu někteří považují sex za fyzickou námahu a proto ho nedoporučují. V každém případě se nedoporučuje holdovat orálním technikám. Pomocí nich se mononukleóza přenést může.

Neřesti

(277 = 9.6%)
(147 = 5.1%)
alkohol
S alkoholem je rozumné to moc nepokoušet dokud vám neřeknou "Můžete". I pak je lepší jednou, dvakrát vyzkoušet menší dávky, co to udělá. Nakonec i když si odmyslíte mononukleózu, tak máte několik měsíců pauzu, kdy si tělo od alkoholu odvyklo.
(126 = 4.4%)
kouření - cigarety, marihuana
Během nemoci by se nemělo kouřit vůbec, ani marihuana. Po vyléčení je to problém každého zvlášť.
(4 = 0.1%)
Za jak dlouho sis dal svoje první pivko?
po 4 měsících.

Dieta a recepty

(266 = 9.2%)
(132 = 4.6%)
konkrétní potravina - Smí se jíst ... ?
Zapomeň na přísnou dietu! Nejen, že se nikdy neprokázal její přínos, ale může být dokonce i škodlivá. Úplně stačí dodržovat zásady zdravé výživy - připomeň si je na stránce dieta.
(90 = 3.1%)
Jaká je dieta?
Jsi špatný špion, to už tu je - dieta
(22 = 0.8%)
Mám držet dietu? --- Je mi zle, ale doktoři mi říkají, že je všechno v pořádku... nebo obráceně, cítím se dobře, ale prý ještě všechno není v pořádku.
Dávej si jen pozor, abys dodržoval(a) zásady zdravé výživy. Dodržovat přísnou dietu je zbytečné, až škodlivé.
(17 = 0.6%)
Žádost o poslání receptů
V rubrice recepty je jich několik vystaveno. Další recepty můžete najít v brožuře Diety při onemocnění mononukleózou. Jiné recepty nevlastníme. Máte-li svůj recept, neváhejte nám ho poslat, zveřejníme ho.
(5 = 0.2%)
Poslání nových receptů.
Velmi děkuji, už předem jsou přidané:-) - recepty

Sport

(195 = 6.8%)
(135 = 4.7%)
Sport - může se sportovat X měsíců po mono?
Sportovat by se nemělo, měl by se dodržovat klid. A to nejméně 3 měsíce. Lékaři Vám většinou zakáží sport na 6 měsíců.
(60 = 2.1%)
klid a fyzická námaha - co to znamená?
Jasně, že to neznamená ležet v posteli. Spíš tak, že nebudeš chodit 20km dlouhé túry, nebudeš dobíhat tramvaj, ale necháš ji ujet, pojedeš spíš výtahem, než abys šel po schodech. Když máš hlad, tak si pro nějaký ten rohlík dojít můžeš a na záchod tě taky nikdo nosit nemusí.

Aktivity

(163 = 5.6%)
(60 = 2.1%)
klid a fyzická námaha - co to znamená?
Jasně, že to neznamená ležet v posteli. Spíš tak, že nebudeš chodit 20km dlouhé túry, nebudeš dobíhat tramvaj, ale necháš ji ujet, pojedeš spíš výtahem, než abys šel po schodech. Když máš hlad, tak si pro nějaký ten rohlík dojít můžeš a na záchod tě taky nikdo nosit nemusí.
(55 = 1.9%)
Můžu v ... jet tam a tam? - Mám mononukleózu, je listopad (říjen, prosinec) a já mám jet v březnu na lyžařský výcvik (tábor,...). Myslíš, že budu moci?
Bude záležet na tom, jak se budeš cítit. Pokud do akce zbývá méně než 3 měsíce, tak se s ní můžeš rozloučit.
(15 = 0.5%)
Škola - mohu s mono chodit od školy?
Můžeš, ale až když Ti řeknou lékaři. Do té doby máš prázdniny:-)
(14 = 0.5%)
Slunění a solárko s mononukleózou?
Slunění se počítá pod fyzickou zátěž. Ale berte tuto informaci s rezervou. V jednom případě to určitě není vhodné - pokud máte mononukleózu s vyrážkou.
(9 = 0.3%)
Cos dělal ve volném čase? Já se nudím...
třeba jsem dělal tyhle internetové stránky:-)
(6 = 0.2%)
Práce - vše, co se týká mono a práce
dokud Vám neřekne lékař, tak byste pracovat neměli, potom nejsou žádná omezení
(3 = 0.1%)
může vykonávat zaměstnání v potravinářském provozu
Neznám důvod, proč by člověk po vyléčení mononukeózy nemohl pracovat v potravinářském provozu. Hlavní a asi jediný způsob přenosu této nemoci jsou sliny. Potravinami se proto mononukleóza nešíří. Na druhou stranu nejsem lékař, ani související hygienické předpisy podrobně neznám. Takže doporučuji pro jistotu se informovat u lékaře.
(1 = 0%)
má koukání na TV a PC vlvi na hodnotu jaterních testů?
Přímo na jaterní testy koukání na obrazovku vliv nemá. Jiná věc je, ľe unavuje. Při mononukleóze je na únavu obvykle člověk citlivějąí, takľe se unaví rychleji a více se vyčerpá.

Ženské záležitosti

(131 = 4.5%)
(56 = 1.9%)
strach o dítě
neboj, strach má velký oči:-)
(45 = 1.6%)
těhotenství
V souvislosti s těhotenstvím toho o mononukleóze moc nevím. Ale neslyšel ani nečetl jsem, ze by prodělaná mononukleóza měla komplikovat těhotenství. Opačně - těhotenství průběh mononukleózy nezhoršuje.
(26 = 0.9%)
antikoncepce
Hormonální antikoncepce se v těle zpracovává v játrech. Proto jakmile nejsou jaterní testy v pořádku, měla by se vysadit. Je třeba se poradit s lékařem.
(4 = 0.1%)
Jak udrľet v klidu malé hyperaktivní dítě?
©patně, to skoro nejde. Na druhou stranu - hyperaktivní děti jsou hyperaktivní i během nemocí, aniľ by to na nich zanechávalo následky.

Vzkazy, díky, kritiky

(16 = 0.6%)
(16 = 0.6%)
kritika
větąinou je to na deląí psaní, musím pisatele pochválit, větąinou bývá konstruktivní a podnětná